Trzmiel zbierający nektar z żółtych kwiatów

Trzmiele rozpoczynają swoją aktywność sezonową już wczesną wiosną (nawet z początkiem marca). Szukają wtedy odpowiedniego miejsca na gniazdo, a budka dla trzmieli spełnia wszelkie ich wymagania, dlatego jest bardzo chętnie zasiedlana.

Królowa w zbudowanym z mchu i roślinności gnieździe, składa jaja z których wykluwają się czerwie. Po 2 tygodniach przepoczwarzają się w osobniki dorosłe i pomagają w dalszym rozwoju kolonii. W sprzyjających warunkach w jednym gnieździe może żyć nawet do setki osobników. Na jesieni wszystkie trzmiele poza młodymi samicami giną, te natomiast zimują w ziemnych norach i na wiosnę zakładają nowe kolonie.

Skrzynki lęgowe dla trzmieli ustawia się bezpośrednio na ziemi lub nisko nad nią. Siedlisko powinno być suche, ciepłe i najlepiej o południowej wystawie. Co ważne, okolica musi być spokojna i nienarażona na przypadkowe opryski pestycydami, np. z okolicznych pól lub ogrodów. Trzmiele nie zimują w budkach, więc czas zimy można poświęcić na ich czyszczenie, konserwację i ewentualne naprawy. Pamiętać należy, że każdorazowo należy je wypełniać suchym mchem, czy sianem, w przeciwnym wypadku nie zostaną one zasiedlone przez te owady.

Autor: mgr Krzysztof Dudek
Instytut Zoologii UP w Poznaniu

 

Polecamy również